Atrakcje okolicy Gąsek: ogród-labirynt w Dobrzycy

Wielu letników przyjeżdża do Gąsek, aby nad pięknym, polskim morzem wypocząć w ciszy i spokoju. Pod tym względem ten przyjemny kurort sprawdza się idealnie. Co jednak można zrobić, gdy plażowanie już się znudzi po kilku dniach? Na szczęście na wybrzeżu znajduje się mnóstwo atrakcji, a tutejsza baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) stanowi znakomity punkt wypadowy do wypraw po okolicy.

Z pewnością warto odwiedzić pobliskie rezerwaty przyrody, a także wspaniały ogród Hortulus Spectabilis (facebook.com) w Dobrzycy. W tej niesamowitej zielonej konstrukcji zbudowano prawdziwy zielony labirynt z grabów. Warto wiedzieć, że do jego sporządzenia użyto około 18 tysięcy sadzonek drzewek, które po posadzeniu utworzyły zwarty żywopłot wysoki na dwa metry. Cała konstrukcja zajmuje około hektara, a łączna długość korytarzy i zaułków w labiryncie wynosi około 3500 metrów. Do wnętrza, w którym znajduje się wieża widokowa, prowadzą trzy trasy o różnym stopniu trudności. Wieżyczkę zaprojektowano w ten sposób, aby przypominała skręcony, podwójny łańcuch DNA, wykonany z metalowych pierścieni i słupów, wysoki na prawie 20 m i zwieńczony platformą widokową, z której widać labirynt, oraz pozostałe części ogrodów. W Ogrodach Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni, które widać z platformy, na obszarze około sześciu hektarów zbudowano kamienny krąg oraz zespól tematycznych ogrodów. Znajduje się tu ogród celtycki, zespół nasadzeń dedykowany porom roku, ogród z klombami w kształcie zegarów, oraz wspaniały ogród angielski z pięknymi rabatami bylinowymi, mieniącymi się feerią barw. Nie brak tu również elementów architektury ogrodowej z bukszpanu, w tym ogrodu różanego, topiarów i ogrodach węzłowych. Wszystkie atrakcje dostosowano do potrzeb niepełnosprawnych, a liczne ławki, hamaki i fotele ogrodowe pozwolą każdemu przysiąść, wypocząć i nacieszyć się pięknem natury.

Dla tych, którzy spędzają noclegi w tym przytulnym kurorcie, Gąski okażą się znakomitym punktem do wypadów po okolicy i zwiedzania pobliskich atrakcji. Planując wycieczki, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę niesamowite ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy, które dostarczą turystom wielu godzin radości i niezapomnianych wrażeń. Zarówno barwnie ogrody tematyczne, jak i niezwykły zielony labirynt grabowy, stanowią ewenementy na skalę europejską. Warto tu zajrzeć chociaż raz podczas pobytu w Gąskach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>