Bory Tucholskie oczami turysty

Bory Tucholskie to kraina marzeń, nawet krótki pobyt w tym miejscu pozwala na zdobycie nowego spojrzenia i zdystansowanie się od problemów codziennych. To leśny kompleks obejmujący niemal 300 tysięcy hektarów, znajdujący się w województwie kujawsko-pomorskim. Wyjątkowość okolicy mieszkańcy województwa znają już od lat, zaś wśród ogółu turystów zyskuje dopiero miano miejsca na spędzenie urlopu. Podróżując do Borów Tucholskich, mamy niepowtarzalną okazje do zwiedzania kilkunastu rezerwatów przyrody oraz trzech parków krajobrazowych. Dla ludzi lubiących bliskość natury to niewątpliwa przyjemność. Dodatkowo weźmy pod uwagę fakt, że przepływa tędy Brda i Wda, co zwiększa atrakcyjność regionu, bogatego w naturalne jeziora. Baza noclegowa [pod hasłem: dostępne noclegi Bory Tucholskie] skupiona jest właśnie wokół akwenów wodnych, które nadają się do rekreacji.

Oprócz wylegiwania się w promieniach słonecznych, łowienia ryb i kąpieli, możemy wypożyczyć sprzęt wodny, taki jak rowerki, łódki czy spróbować swoich sił w spływach kajakowych. Coraz częściej można również spróbować swoich sił na żaglach, zarówno w formie windsurfingu, jak i prawdziwych żaglówek. Wszystko zależy oczywiście od naszych preferencji.

Dla turystów lubiących bardziej spokojny wypoczynek, ciekawostką mogą stać się tutejsze zabytki. Na terenie Borów Tucholskich znajdziemy między innymi akwedukt, który zbudowany został w roku 1848 i ma długość blisko 75 metrów. Jest więc jednym z trzech największych przybytków tego typu, zachowujących oryginalną funkcję, na wzór tych rzymskich. Warto w tym miejscu wspomnieć także o piekiełku. Wyjątkowy teren, którego atmosfera jest lekko tajemnicza, a wszystko za sprawą górnych partii lasu, przez które dostaje się bardzo mała ilość światła słonecznego. Koryto Brdy wije się tu, tworząc niemal labirynt, porośnięty ciekawą roślinnością, jak na przykład 700-letnie dęby. Warto wziąć pod uwagę także cmentarzysko, którego najważniejszym elementem są kamienne kręgi. Grobowce zwieńczone takimi wieńcami skrywały wiele ciekawostek, odkrytych na drodze wykopalisk. Dziś mają charakter edukacyjny, a monety celtyckie i skarabeusze można znaleźć w pobliskim muzeum.

Bory Tucholskie to oferta skierowana dla świadomych ludzi, którzy szukają spokoju i wypoczynku. Znajdą tu bowiem szczególną atmosferę, która po pierwszej wizycie skłoni nas do powrotu w te cudowne rejony.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>