Bursztynowe muzea w Jantarze

Jantar, słowo pochodzące z języka fenickiego, oznacza żywicę morską, czyli bursztyn. Pochodzi on sprzed czterdziestu milionów lat, kiedy w miejscu obecnego morza rosły olbrzymie drzewa wydzielające żywicę. Czas oraz zmiany chemiczne materiału przekształciły go w piękne kamienie, które morze wciąż wyrzuca na brzeg.

W jednej z nadbałtyckich miejscowości nawet poświęcono temu kruszcowi muzeum. Wystawa znajduje się na terenie szkoły podstawowej we wsi Jantar, a w jej skład wchodzą cztery sale. Ekspozycje przedstawiają historię osady (co prawda ówczesna turystyka nie jest dokładnie omówiona, lecz doskonale wiadomo, że wynajmowanie pokojów letnikom tu nad Bałtykiem (Jantar) stanowiło zajęcie wielu miejscowych rybaków). Dużo miejsca poświęcono też samym mieszkańcom i ich zwyczajom, jak również historii szkoły założonej w 1945 roku. Kolejna sala opisuje historię bursztynu i bursztynnictwa. Można w niej znaleźć najcenniejsze okazy z zatopionymi wewnątrz owadami, które obecnie kosztują krocie. Pośród wystawionych minerałów są także kamyki z fragmentami prehistorycznych roślin. W ostatniej sali znajdują się zdjęcia oraz informacje poświęcone cyklicznej imprezie jaką są Mistrzostwa Poławiania Bursztynu w Jantarze, które odbywają się od 1999 roku.

Mamy możliwość również wstępu do pobliskiego prywatnego muzeum bursztynu w Stegnie. Właściciel eksponatów, Wojciech Głodzik, w ciągu piętnastu lat zgromadził kolekcję dokumentującą różne odmiany bursztynu bałtyckiego. Można tu spotkać zarówno kamienie białe, jak i niebiesko-beżowe, a także eksponaty mniejsze i większe. Jedna z wystaw jest poświęcona rzemiosłu. Kamień z racji swojej struktury jest świetnym materiałem dla rzeźbiarzy, którzy wykonują z niego posążki, modele budynków i statków. Trzeba wspomnieć także o tym, że w muzeum znajdują się bursztynowe wagi, które wykorzystują to, iż kamień ma nieco większy ciężar właściwy od wody. Eksponaty mieszczą się w budynku przygotowanym na wzór żuławskiego domu podcieniowego, co stanowi kolejną atrakcję dla zwiedzających.

Jubilerzy doskonale wiedzą jak drogocennym dobrem narodowym jest polski bursztyn. Kamień mniej popularny od diamentów, lecz mający właściwości lecznicze, należy do symboli kojarzących się na świecie z Polską. Odpoczywając w nadmorskiej miejscowości warto zatem odwiedzić muzea, które przybliżają wiedzę o nim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>