Czas bieszczadzkich wsi: Rzepedź

Rzepedź to wioska znajdująca się na terytorium województwa podkarpackiego. Podlega pod powiat sanocki (odnośnik) oraz Gminę Komańcza. Rzepedź traktowana jest coraz częściej jako baza wypadowa w Bieszczady, chociaż nie należy zapominać, że znajduje się też przy granicy Beskidu Niskiego. Miłośnikom miejscowości wiejskich przypominamy o opisywanym wcześniej Tyliczu (odnośnik).

Rzepedź podzielona jest dość wyraziście na dwie części. Stara część wsi jest ulokowana nad potokiem Rzepedka i jest obrazem dawnych czasów. Nowa część wsi to dzieło z epoki PRL, ulokowane u zbiegu rzek Osławy i Osławicy, z przewagą osiedla dla pracowników nieistniejących już Bieszczadzkich Zakładów Przemysłu Drzewnego. Fabryka ta była znana w całej Polsce ze swych wyrobów. Została zamknięta wraz z nastaniem kapitalizmu, pozbawiając tym samym pracy ludzi z całej okolicy. Być może fabryka przegapiła prywatyzację lub nikt nie dał jej szansy na przetrwanie – w każdym bądź razie współcześnie miałaby szansę na zaistnienie na rynku, zwłaszcza, że świat jest już znużony chociażby „chińszczyzną”.

Rzepedź to wieś królewska, którą w XVI wieku lokował Mikołaj Wolski, starosta sanocki. Wraz z założeniem wsi została pobudowana cerkiew. W XVII wieku potop szwedzki zdewastował całkowicie wieś – Rzepedź z trudem stanęła na nogi po najeździe Jerzego II Rakoczego. Podczas I rozbioru Polski osada „wpadła” pod zabór austriacki. Na początku XIX wieku kupił ją Jan Kanty Podolecki. Jego dwór był lokalnym ośrodkiem spotkań towarzyskich, a także schronieniem dla powstańców. Podolecki zajął się badaniem kultury Łemków. Podczas swej bytności we wsi napisał kilka dzieł, między innymi takich jak „Hnatowe Berdo”, „Elegia na śmierć wieszcza z Miodobrodu Tymona Zaborowskiego”, a także „Władysław Warneńczyk”. W XIX wieku powstała cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Patron rzeczywiście chronił cerkiew przez cały XX wiek, w którym to mogła ulec zniszczeniu podczas dwóch wojen światowych oraz w czasie wysiedlania bieszczadzkich wsi i dewastowania, a nawet wyburzania cerkwi. Jakimś cudem cerkiew została przekształcona na kaplicę pogrzebową, dzięki czemu dziś jest perłą podkarpackiej architektury. Lokalna baza noclegowa dopiero zaczyna się tworzyć. Noclegi w Rzepedzi (odnośnik) to okazja do wypoczynku w cichej wsi, która niekoniecznie chce żyć z turystyki, ale czeka aż wróci czas prosperity i pojawi się wielki przemysł lub biznes.

5 thoughts on “Czas bieszczadzkich wsi: Rzepedź

  1. @ważka_77 znajdą się komfortowe, kliknij w link w nawiasie i już masz całą listę

  2. @leczowska dzięki, nie zauważyłam tego na początku, już zarezerwowałam pokój w pensjonacie

  3. Ja też rezerwowałam tam noclegi, na tej stronie, nie akurat w Rzepedzi, tylko w Białce – spoko strona, bardzo pomocna :)

  4. Bracia piszący tego bloga pokazują, że trzeba tylko dobrze poszukać i z pewnością znajdziemy fajne miejsce na wypoczynek w niedużych pieniądzach. Czekam na kolejne wasze podróże i następne relacje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>