Częstochowa – kulturalna strona urlopu

Częstochowa jest niezwykle znanym miastem dla każdego Polaka, zwłaszcza dla osób wierzących. Położone jest w województwie śląskim w Małopolsce. Największą popularnością cieszy niewątpliwie zespół klasztorny, umiejscowiony na Jasnej Górze, będący celem pielgrzymek Polaków, a także wierzących z całego świata. Pielgrzymi gotowi są pokonać setki, tysiące nawet kilometrów, gdy uklęknąć przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Oprócz obiektów sakralnych, których tutaj rzeczywiście nie brakuje, w Częstochowie warto zobaczyć również kilka innych interesujących miejsc. Na uwagę zasługuje dla przykładu Muzeum Produkcji Zapałek, które jest zabytkową już dzisiaj fabryką. Równie interesujące są ekspozycje dostępne w Muzeum Częstochowskim. Mimo, iż Częstochowa jest miastem wysoko rozwiniętym, nie brakuje tu również terenów zielonych. Są tutaj parki, skwery i trawniki, dodające uroku miastowym ulicom. Jest miastem pełnym ludzi młodych, pielgrzymujących tutaj z całego świata. Kwitnie tu również życie towarzyskie i kulturalne. Działają tu różnego rodzaju chóry, zarówno męskie, jak i żeńskie, organizowane są koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne. Niezwykle popularny jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Warto wziąć udział w tym wydarzeniu i na własne uszy usłyszeć zapierające dech w piersiach wykonania. Są tu również imprezy dla nieco młodszych odbiorców, takie jak koncerty ReggaeOn czy HIP HOP Elements. Prestiżowym miejscem kultury jest oczywiście Filharmonia Częstochowska, w której organizowane są niesamowite koncerty muzyki poważnej.

Częstochowa to miasto tętniące życiem o każdej porze roku. Warto zauważyć, że mimo, iż nam kojarzy się głównie z chrześcijaństwem, istnieją tu również grupy wyznawców innych religii, takich jak prawosławia, zielonoświątkowców, a nawet buddystów. Jest miastem niezwykle otwartym i przyjaznym dla każdego, bez względu na wyznanie i wiarę. Warto tutaj przyjechać, by przejść się uroczymi uliczkami miasta, odwiedzić cudowne sanktuarium, wyciszyć się i odpocząć. To miejsce idealne na to, by zatrzymać się nad codziennością, zapomnieć o troskach codziennego dnia. Na uwagę zasługują również liczne noclegi w Częstochowie, dostosowała bowiem ona swoją bazę noclegową na potrzeby tysięcy turystów i pielgrzymów, przybywających tutaj każdego dnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>