„Noce i dnie” w Kaliszu

Miłośnicy literatury na pewno wiedzą, że „Noce i dnie” dotyczą Kalisza. Wielkopolska miejscowość stała się tłem dla historii rodziny, o której z wypiekami na twarzy czytały pokolenia. Osoby nie przepadające za książkami i tak powinny udać się na wyprawę do tego wspaniałego miasta. Naprawdę warto. Czterotomowa książka wydana w latach 1931-1934 w Warszawie jest dzisiaj uważana za najlepszą powieść w historii literatury polskiej. Co więcej dzięki niej Maria Dąbrowska otarła się o literacką Nagrodę Nobla aż cztery razy, ponieważ otrzymała nominację w 1939, 1957, 1959 i 1960 roku. Pisarka opisała dzieje rodu szlacheckiego Niechciców w chwili wielkich przeobrażeń społecznych i politycznych. Tak jak już wcześniej wspomniano akcja rozgrywa się w Kaliszu, jednakże autorka w swojej powieści nazwała go Kalińcem i Kaliskiem. Jedna z najpopularniejszych książek w naszym kraju doczekała się ekranizacji w 1975 roku oraz wyprodukowania trzy lata później serialu telewizyjnego o tej samej nazwie.

Dlaczego właśnie tutaj twórczyni postanowiła umieścić akcję powieści? Po prostu doskonale znała miasto, ponieważ spędziła tu dzieciństwo. Pisarka doskonale odwzorowała nie tylko miejsce, w którym mieszkała rodzina Niechciców, ale także topografię Kalisza. Praktycznie w większości scen można znaleźć rzeczywiste ich umiejscowienie. Przykładowo Dziadowe Przedmieście to ulica Babina, a niepozorna ulica Karolińska to Aleja Wolności, czyli dawniejsza Aleja Józefiny. Nawiązanie do miasta znajduje się także w postaci Raciborskiego Przedmieścia, które odzwierciedla ulicę Kościuszki. Pani Barbara ze swoich okien miała doskonały widok na plac Świętojański, czyli dzisiejszy plac Świętego Józefa. Dodatkowo pisarka umieściła w powieści wiele zakątków, o których obecnie można tylko poczytać w książce. Wśród takich miejsc znajduje się kanał Prosny, biegnący między ulicą Nowotki a Babiną.

Maria Dąbrowska zajmuje wysokie miejsce wśród polskich pisarzy, którzy pozostawili nam bezcenne dzieła literackie. Jak się okazuje „Noce i dnie” są nie tylko wyśmienitą rozrywką, lecz także świetną bazą informacji o życiu i topografii dawnego Kalisza. Miejscowość od lat wywiera ogromny wpływ na obywateli naszego państwa, a także stanowi idealne tło do snucia najpiękniejszych powieści.

Z pewnością warto odwiedzić Kalisz. Znajduje się tutaj doskonała baza noclegowa. Interesujące noclegi w Kaliszu znajdziemy w jednym z licznych hoteli, hosteli czy pensjonatów. Każdy z pewnością znajdzie tu miejsce do spania, które spełni wszystkie jego oczekiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>