Odkryte na nowo walory uzdrowiskowe Krynicy-Zdroju

Jednym ze sposobów powrotu do zdrowia i odzyskania dawnej formy są finansowane przez NFZ, ZUS lub prywatne wyjazdy do sanatoriów, gdzie kuracjusze poddawani są profesjonalnej i skondensowanej rehabilitacji. Turnusy uzdrowiskowe trwają minimum trzy tygodnie, w czasie których chorzy przechodzą różne zabiegi rehabilitacyjne, kąpiele solankowe, błotne, borowinowe, są poddawani inhalacjom, masażom czy okładom. W Polsce jedną z najpopularniejszych miejscowości sanatoryjnych jest Krynica-Zdrój.

Jej popularność jest tak duża, że od wielu lat sama Krynica wraz z wieloma okolicznymi miejscowościami, głównie wsiami, ma raczej charakter turystyczny, a nie medyczny. Rozbudowana baza noclegowa [noclegi Krynica-Zdrój], która w ponad 60% obsługuje prywatnych gości, a nie kuracjuszy, z roku na rok staje się coraz większa i gotowa jest przyjąć kolejne dziesiątki i setki turystów. Nic zresztą dziwnego, ponieważ Krynica posiada doskonałe położenie na przedgórzu w Beskidzie Sądecki [info Beskid Sądecki]. Taka lokalizacja gwarantuje latem doskonałe trasy piesze i rowerowe, dostosowane również dla osób, które nie mają dobrej kondycji lub borykają się z problemami zdrowotnymi, wykluczającymi wysokogórskie wędrówki.

Z kolei w czasie zimy Krynica-Zdrój oferuje turystom dostęp do licznych stoków, tras zjazdowych dla narciarzy i snowboardzistów oraz trasy biegowe. O ile więc w miesiącach letnich miasto faktycznie może być uznawane za typowo uzdrowiskowe i sanatoryjne z przewagą chorych kuracjuszy, o tyle zimą we władanie przejmują je turyści nastawieni na aktywny zimowy wypoczynek, a uzdrowiskowe walory Krynicy na ten czas zanikają.

Okazuje się zresztą, że nie zawsze noclegi tu wiązały się z obecnym tutaj zapleczem medycznym. W okresie powojennym, gdy zakończyła się II wojna światowa, miasteczko borykało się z olbrzymimi problemami, związanymi ze zniszczeniem wielu ośrodków uzdrowiskowych. Na wiele lat ruch sanatoryjny praktycznie zanikł, a odbudowa budynków, pensjonatów i szpitali ciągnęła się praktycznie do końca lat siedemdziesiątych, gdy Krynica na nowo zyskała miano uzdrowiskowego miasta. Od tego czasu tutejsza baza sanatoryjna jest nieustannie powiększana i rozbudowywana, a wraz z nią rozwija się też zaplecze turystyczne, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność Krynicy-Zdroju w oczach przyjeżdżających tutaj gości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>