Pod urokiem okolicy Tylicza

Tylicz leży w województwie małopolskim (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie) i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Rzeczywiście, na wakacjach w Tyliczu nikt nie może narzekać na nudę. Ważne jest przede wszystkim to, że również okolica tej miejscowości jest niezwykle urokliwa i godna uwagi. Gdzie warto się wybrać?

Na pewno każdy powinien udać się do przepięknego Pienińskiego Parku Narodowego. Nie zajmuje on bardzo dużego obszaru, ale jest niezwykle bogaty pod względem flory i fauny. Poza tym można podziwiać tu niesamowite krajobrazy, gdyż wśród gór płynie sobie Dunajec. Wielką atrakcją turystyczną jest spływ tą rzeką na tradycyjnych flisackich łodziach/tratwach. To doskonała okazja, żeby posłuchać różnych ciekawych legend i góralskich opowieści. Oczywiście, każdy powinien także wyruszyć na górską wyprawę. Najpopularniejsze są szlaki prowadzące na Trzy Korony.

Każdy mówi, że warto również wybrać się do miejscowości Biecz, którą według legend założył zbój Becz. Pustoszył on okolicę, ale później nadszedł czas skruchy i zadośćuczynienia. Miejscowość słynie przede wszystkim ze średniowiecznego układu miasta. Otaczają go XIV-wieczne mury obronne, można podziwiać też barbakan i baszty. Warto wiedzieć, że rynek jest jednym z największych w Polsce. Uwagę turystów przyciąga przede wszystkim XVI-wieczna wieża, której wysokość wynosi prawie 60 metrów. Dla zwiedzających udostępniona jest galeria widokowa. W pobliżu rynku znajduje się słynny Dom Zbója Becza. To zabytkowa kamienica, typowo mieszczańska. Na uwagę zasługuje również Dom Kramera, czyli kamienica z XVI wieku, w której urządzono Muzeum Ziemi Bieckiej. Jedną z najpiękniejszych budowli jest okazały gotycki kościół Bożego Ciała. To właśnie w jego prezbiterium modliła się niegdyś królowa Jadwiga. Ogromny zachwyt budzi renesansowy ołtarz główny, który pochodzi z XVII wieku.

Istotnym zabytkiem w Bieczu jest również klasztor oo. Franciszkanów, który leży na malowniczym wzgórzu. Mieści się w nim m. in. wspaniała biblioteka niezwykle cennych i interesujących starodruków. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien wybrać się do Tylicza. Warto wiedzieć, że funkcjonuje tu świetna baza noclegowa i z pewnością każdy turysta znajdzie odpowiednią dla siebie kwaterę (). Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Tylicz”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>