Spacer śladami przeszłości Katowic

Katowice to miasto o atmosferze charakterystycznej dla śląskich ośrodków przemysłu wydobywczego. Chociaż kopalnie węgla nie są obecnie eksploatowane w takim samym stopniu, jak miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku, to klimatyczne uliczki Katowic nadal owiane są duchem górniczego miasta, a jego przeszłość stanowi ciekawostkę turystyczną dla gości odwiedzających miejscowość w celach kulturalnych czy rozrywkowych. Pobyt w Katowicach to doskonała okazja do poznania fascynującej historii przemysłu kopalnianego na ziemiach Śląska.

Ciekawym sposobem na spędzenie wolnych chwil mogą być odwiedziny w lokalnych muzeach poświęconych tematyce górnictwa i życiu codziennemu mieszkańców regionu na przestrzeni wieków. Żywej historii można natomiast dotknąć podczas spaceru zabytkową dzielnicą Katowic – Nikiszowcem. To niezwykłe miejsce zdobyło zaszczytną pozycję w gronie 7 Nowych Cudów Polski, potwierdzając tym samym swoją unikalność i wyjątkowe walory historyczno-edukacyjne. Będące częścią Szlaku Zabytków Techniki osiedle do dziś zachowało klimat dzielnicy zamieszkiwanej przez górników wraz z rodzinami. Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowi zabytkowa Galeria Szyb Wilson. Wystawa jest obecnie podzielona na trzy obszary: galerię małą, średnią i dużą. Wartym zobaczenia miejscem związanym z historią regionu jest również osiedle Giszowiec. Było ono niegdyś zamieszkiwane przez górników pracujących w pobliskiej kopalni oraz osoby zatrudnione w lokalnych hutach metali. Wizyta w tej dzielnicy pozwoli poznać realia życia XX-wiecznych robotników i ich rodzin. To niezapomniana podróż śladami przeszłości, którą powinien odbyć każdy turysta chcący poznać tradycję i kulturę dawnego Śląska.

Przedstawione miejsca należą do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Goście dysponujący środkiem transportu mogą wybrać się na pasjonującą wyprawę przez najważniejsze zakątki regionu, co pozwoli na dokładne poznanie historii i dziedzictwa kulturowego minionych lat. Kopalnie, huty i kuźnie zostały przystosowane do potrzeb ruchu turystycznego, dzięki czemu mogą pełnić funkcję edukacyjną i muzealną. Zainteresowani górniczą przeszłością Katowic powinni zarezerwować na zwiedzanie kilka dni. Można skorzystać z noclegów w przystępnych cenach , a ważną zaletą kwater w mieście jest wysoki standard pokoi i profesjonalna oraz miła obsługa hoteli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>