XIX-wieczne Oborniki Śląskie, czyli zabytki miasta

W przeszłości Oborniki Śląskie znajdowały się przez pewien czas pod panowaniem niemieckim, co wycisnęło piętno na tendencjach architektonicznych oraz lokalnym nazewnictwie. Obecnie jest to jednak miasto typowo polskie, posiadające ciepły, przytulny klimat i owiane duchem prawdziwej, narodowej gościnności. Wynikiem rozwoju turystyki sanatoryjnej była decyzja o poprowadzeniu przez Oborniki Śląskie linii kolejowej na trasie Wrocław-Poznań. W uzdrowisku wybudowano sporych rozmiarów dworzec, który pierwotnie pełnił funkcję poczekalni. W budynku działała również luksusowa restauracja. Wzniesiony w II połowie XIX wieku neoklasycystyczny obiekt wyróżniał się dużym rozmachem zamysłu projektanckiego. Bryła dworca posiada interesująco dobrane elementy w stylu neoromańskim. Budowla jest jednym z najciekawszych zabytków miasta i pomimo znacznego pogorszenia się stanu technicznego jest miejscem wartym odwiedzenia dla turystów wypoczywających w uzdrowisku.

Wizytówką Obornik Śląskich jest między innymi Urząd Pocztowy, budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku obok gmachu dworca kolejowego. Kaiserliches Postamt, bo tak brzmi oryginalna nazwa obiektu, jest budowlą wykonaną z bielonych cegieł. Budulcem pełniącym funkcję dekoracyjną są natomiast cegły klinkierowe. Taki styl sprawia, że zabytek trudno pomylić z innym obiektem, a Poczta stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Nieco wcześniej postawiono fundamenty Pałacu Schaubertów. Wygląd budowli jest dość niepozorny, co jest bezpośrednim efektem myśli polityczno-gospodarczej okresu powojennego. Obiekt funkcjonował przez pewien czas jako własność PGR, a przebudowy ukierunkowane na ekonomizację kosztów sprawiły, że Pałac stracił swój dawny splendor i pierwotny styl architektoniczny. Trój kondygnacyjna budowla powstała z inicjatywy Karla Friedricha Gustava Schauberta, który przez pewien okres zamieszkiwał potężną willę. Oborniki Śląskie posiadają również kilka innych, równie interesujących zabytków. Kilkudniowy pobyt w mieście jest doskonałą okazją do poznania historii okolicy i zaznajomienia się z cechami lokalnego budownictwa. Zatrzymując się w uzdrowisku warto skorzystać z propozycji bazy noclegowej, która oferuje zakwaterowanie (Meteor) o dobrym standardzie. Ceny są bardzo konkurencyjne, dlatego nawet urlop w pełni sezonu nie będzie przesadnym obciążeniem dla portfela turysty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>