Zamość – nie tylko same zabytki

Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze jakieś piętnaście lat temu miasta takie jak Lublin, Rzeszów, Katowice czy Zielona Góra były praktycznie nieznane turystom. Owszem, część zdawała sobie sprawę z tego, że znajduje się w nich wiele atrakcji historycznych i przyrodniczych (Katowice mogły się pochwalić wspaniałym ZOO), ale było to zdecydowanie zbyt mało, aby przyciągnąć do miasta tłumy gości. Obecnie stopniowo odkrywany jest urok wielu innych mniejszych i większych polskich miast, a wraz z nimi również Zamościa – renesansowej perły architektonicznej, którą bardziej docenia się chyba za granicą niż w naszym kraju.

Niedoceniane piękno

Chociaż zamojska baza noclegowa może bez problemu przyjąć jednorazowo kilka tysięcy turystów przez cały rok, to największe obłożenie notuje się najczęściej w miesiącach letnich. Właściwy sezon turystyczny w Zamościu zaczyna się wraz z weekendem majowym i trwa nieprzerwanie do końca września. To właśnie w maju i we wrześniu można trafić na atrakcyjne zniżki noclegowe – za niespełna siedemdziesiąt złotych wynajmiemy wtedy jednoosobowy pokój z widokiem na… Pałac Zamojskich, czyli największą i najwspanialszą atrakcję miasta. Według statystyk prowadzonych przez Polską Izbę Turystyczną, najczęściej Zamość odwiedzają zorganizowane grupy turystów, czyli przede wszystkim wycieczki szkolne. Indywidualną grupę gości stanowi zaledwie 34% ogólnych turystów, przy czym część z nich traktuje Zamość jako jeden z punktów na swojej trasie objazdowej. Jednak dzięki swojemu dobremu położeniu (między Lublinem a Warszawą lub Lublinem a Białymstokiem) i bogatej ofercie noclegów (www), w Zamościu turyści chętnie zatrzymują się na dłużej, zwiedzając przy okazji miasto i okolice.

Wodne atrakcje

Niewątpliwie Zamość jest miastem o silnych korzeniach historycznych, posiadającym wielowiekową tradycję oraz dziesiątki najróżniejszych zabytków, które stanowią fantastyczne atrakcje. Jednak to nie jedyna rzecz, na jaką można się skusić przebywając w tym prawdziwie renesansowym mieście. Nie lada atrakcję stanowi na przykład zalew znajdujący się na południe od centrum miasta. Sztucznie utworzony zbiornik został podzielony na dwie części – jedną wydzielono na strzeżone kąpielisko, w drugiej natomiast znajdują się stawy hodowlane, gdzie za niewielką opłatą można spróbować swoich sił w wędkarstwie. W okolicy znajduje się także kilka szlaków rowerowych o różnych trasach długości, prowadzących przez pobliskie miejscowości oraz wzdłuż tutejszych rzek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>