Zawoja od zabytkowej strony

Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym, w jakiej miejscowości rzeczywiście warto spędzić swoje wakacje. Tym bardziej, jeśli chce się koniecznie przebywać w górach. Nie muszą to być Tatry, które uchodzą za najpopularniejsze pasmo w Polsce. Jednak coraz większym uznaniem cieszą się również Beskidy. A jeśli już mówimy o tych górach, to rzeczywiście warto zarezerwować noclegi w Zawoi. Jest to baza noclegowa [tutaj: ] położona w otoczeniu Beskidu Żywieckiego, jak i również Beskidu Makowskiego. Ponadto z tej dość dużej wsi można z powodzeniem przeprawić się na Słowację. Chociaż niektóre osoby uważają, że wyjazd do górskiej wioski może wiązać się jedynie z aktywną formą wypoczynku, jaką jest jazda na nartach bądź piesze wędrówki. Okazuje się jednak, że tutaj możemy skorzystać także z atrakcji historycznych. W końcu w Zawoi nie brakuje wielu ciekawych zabytków, które z powodzeniem możemy zobaczyć.

Pierwszym takim ciekawym zabytkiem jest między innymi cmentarz znajdujący się przy parafii św. Klemensa. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie to, że na jego terenie znajdują się groby nawet z XIX wieku. Ponadto warto pójść na chwilę skupienia do kaplicy św. Anny, która została wybudowana pod koniec XVIII wieku. Będąc w Zawoi, koniecznie trzeba zwiedzić również dom Franciszka Henryka Siły-Nowickiego. Niektóre osoby, które przybywają do tej miejscowości, kompletnie nie wiedzą, z jakim zabytkiem będą miały do czynienia. Okazuje się, że był to nie tylko poeta, ale spełniał się on również jako taternik. Dlatego większość wierszy, jakie po nim zostały, można przeczytać na temat jego ukochanych Tatr.

Jeśli chodzi o zabytkową architekturę, to również warto zobaczyć budynek nadleśnictwa w Zawoi, który został wybudowany dokładnie w 1878 roku. Babiogórski Park Narodowy jest wyjątkowo cennym kompleksem, w którym chroniona jest przyroda. W związku tym warto również wybrać się pod pomnik Władysława Szafera, jak i również Hugona Zapałowicza. Ponieważ obaj naukowcy mieli bardzo duży wkład do tego, żeby przyczynić się nie tylko do ochrony otaczających terenów, ale również promowali w okolicy turystykę. Takich zabytków jest zdecydowanie więcej. W takim razie osoby, które uważały, że oprócz szlaków turystycznych w tej miejscowości nie będzie nic ciekawego do zobaczenia, na pewno będą ostatecznie mile zaskoczone.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>